AVAKADO SALATASI

Bu salata çok kolay olmakla beraber çok lezzetli ve çok sağlıklı bir salata...

arzu edilen miktarda olgunlaşmış,yumuşamış avakado

yeteri kadar zeytinyağ

yeterli kadar limon suyu

tuz

karabiber


Avakadoyu ortadan ikiye kesip ortadaki çekirdeğini çıkarın ve kabuklarını soyun.Avakadoyu küçük küpler halinde doğrayıp diğer malzemelerle harmanlayıp servis yapın.

Afiyet olsun...

***

Gelelim internetten bulduğum bazı bilgilere...

" Avokado % 30 oranında barındırdığı doymamış yağ miktarı nedeniyle vücuttaki kolestrolün artmasını önler. Kalp ve damar hastalıklarında doğal bir şifa kaynağıdır. Ülser üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir.
Avokadonun içinde A, B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri, fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller bulunmaktadır.Aynı zamanda mutluluk hormonu olan seratoninden ötürü ruh sağlığımıza da en az beden sağlığımıza olduğu kadar faydalıdır. İçerdiği yüksek potasyum dinçlik verir ve insanı depresyona sokan uyuşukluluk ve rehaveti üzerinden atar.Bağışıklık sistemimizi güçlendiren, kandaki alkalin dengesini koruyan ve kandaki kırmızı kan hücrelerini yapan avakado aynı zamanda bir demir kaynağıdır.
Avokadoda bulunan 14 mineral hücre yenilenmesini sağlamakta. Dolayısıyla yaşlanmaya neden olan zararlı toksinleri vücuttan atarak yaşlanmayı yavaşlatmakta ve cildi yıllara karşı korumaktadır.İyi bir hücre koruyucu ve antioksidandır.Bağışıklık sistemini güçlendirir.Kansere karşı koruyucudur.Kalp ve damar sağlığı açısından da yararlıdır.İçerdiği doymamış yağ asitleri kanda kolesterolün yükselmesini önler dolayısıyla Kalp ve damar hastalıkları için en iyi doğal ilaçtır.Kabızlığa karşı etkilidir.Yaraların iyileşmesine katkıda bulunur. "


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !