Jöleli tatlılar - MUZLU,KİVİLİ,JÖLELİ PASTA

Merhabalar 17 Şubat'ta hazır pandispanyamı değerlendirmek için yaptığım pasta bu.

Bu kolay tarifimi bu ayki "Yaman" etkinliğe yolluyorum.Etkinliğin konusu "Jöleli tatlılar"...Etkinliği Narince düzenliyor.Kolay gelsin diyorum kendisine...

MALZEMELER:

1 adet 2 katlı pandispanya

1 poşet sade krem şanti

200 ml. hindistancevizi sütü(veya normal süt)

3 adet muz

1 adet kivi

1 adet muzlu jöle

süsleme için yeteri kadar hindistancevizi rendesi

keki ıslatmak için 1 çay bardağına yakın süt

 

Krem şantiyi hindistan cevizi sütüyle hazırlayıp buzdolabında 15 dakika kadar bekletin.1 adet muzu dilimleyin.Pandispanyanın ilk katını sütle ıslatıp üzerine krem şanti sürün.Muz dilimlerini şanti tabakasının üzerine yerleştirin.

İkinci pandispanyayı üzerine düzgünce koyup üstünün kenar kısımlarını ve yanlarını krem şantinin bir kısmı ile sıvayın.(arzuya göre tamamını krem şanti ile kapatın ama, sıcak jöleyi dökünce eriyip jöleye karışıyor ve jölelin görüntüsünü çirkinleştiriyor.)

 

Elinizin iç kısmına hindistan cevizi alıp pastanın yanlarındaki şantiye yapıştırmak suretiyle yanları kaplayın.

Jöleyi tarife göre hazırlayıp 3-4 dakika ılımasını bekleyin.Pastanın tepesine,şanti sürmediğiniz orta alana kelepçeli kalıbınızı koyup içine meyvelerinizi yerleştirin.

Üzerine de jöleyi döküp önce oda sıcaklığında 15-20 dakika bekletip sonra da buzdolabına koyun.

2-3 saat sonra pastayı dolaptan çıkarın ve bir bıçak yardımı ile kalıbın iç kısmı ile jöleyi birbirinden ayırın.(Aynı keki kalıptan çıkarmadan parçalanmasın diye bıçakla kenarları ayırdığımız gibi.)

Kalıbı dikkatlice pastadan ayırdıktan sonra jölenin kenarlarına şanti ile süs yapın...Arzuya göre şeker boncuklarla süsleyip servis yapın.

Afiyet olsun!

etkinlik

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !