POLONYA USÜLÜ PIRASA SALATASI

Merhabalar bu tarifim Polonyalı  arkadaşım Julia'dan.Öğlen yemeği için bize sık sık hazırladığı çok lezzetli, pratik ve besleyici bir salata.Bu salatayı yiyene dek hayatımda hiç çiğ pırasa yememiştim...

Tarif tipik bir Polonya tarifi mi emin değil ama teyzesinden öğrenmiş bu salatayı.

Denemek için ilk seferinde 1 tek pırasa ile yapmanızı öneririm.Beğenirseniz bol bol yaparsınız.Örnek olsun diye ölçü veriyorum ama arzuya göre, göz kararı da yapılabilir.Sadece tüm malzemeleri karıştıracaksınız o kadar.

Ben 3 yumurta ,440 gr. (suyu süzülmüş) konserve bezelye,600 gr kadar da pırasa kullandım.(Bezelye 100 gr. daha fazla olsa sanırım daha lezzetli olur)

MALZEMELER:

pırasa(çiğ)

bezelye(haşlanmış)

haşlanmış yumurta

mayonez

tuz

karabiber

Gelelim pırasanın faydalarına:

Bol miktarda C, K ve B vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, silisyum, manganez, kükürt, bakır, iyot ve demir içeren pırasa besin değeri yüksek bir gıdadır.

Vücuda kuvvet verir. Kan yapar ve kansızlığa iyi gelir. Sindirim sistemi için çok yararlıdır. Sindirimi kolaylaştırır. Sinirleri kuvvetlendirir. Böbrekleri, bağırsakları ve mideyi çalıştırır ve güçlendirir. Böbrek kumlarını ve taşlarını dökmeye yardımcı olur. Vücudu ve kanı temizler. Astım, romatizma, egzama ve damar sertliğine karşı faydalıdır. İdrar söktürücüdür. Bağırsakları yumuşatır ve Kabızlığı giderir. Basur şikâyetlerine karşı oldukça faydalıdır. Anne sütünü arttırır. Kansere karşı koruyucudur.(kaynak:mydearbody)

Afiyet olsun!

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !